Opemus 6 + iPhone 5S = zupełnie nowe możliwości

Jakiś czas temu wstawiłem info o projekcie Enfojer – czyli powiększalniku dostosowanym do iPhone’a. Pomysł świetny, ale niestety pomysłodawcy projektu nie pozyskali wystarczających środków na Indiegogo. Wiem, że temat nie umarł, ale komu się chce czekać do Q1 2014.

Osobiście posiadam powiększalnik Opemus 6.. trochę minusów jest, ale najważniejsze że działa. Przytargałem do domu kasetę na klisze 35mm i 120 – i zacząłem oglądać. Co i jak tu zrobić, aby przymocować iPhone’a. Z kasety nic nie wyczaruję, bo jej konstrukcja uniemożliwia przeróbkę a tylko rozwalenie,..dlatego odrysowałem jej kształt na gąbce i wyciąłem. Wiem, wiem jakość/dokładność nie zabija, ale to przecież wersja beta :-)

Zdjęcia poniżej przedstawiają tray z gąbki w sąsiedztwie iPhone’a oraz co najważniejsze odbitki.

Zasada odbitek jest praktycznie ta sama co w klasycznym modelu, z tą różnica, że światło nie pada z żarówki na kliszę, a tylko jest wyświetlane z iPhone’a. Reszta odbywa się dokładnie tak samo.

Oczywiście trzeba tylko zgrać jeszcze odliczanie czasu zegara z zasłanianiem obiektywy podczas naświetlania, ale to już szczegóły.

Efekt rewelacyjny – bo to otwiera nowe możliwości przerzucenia zdjęć na papier.

Niedoskonałość, jaką zauważyłem to fakt, że duże powiększenie (A4) uwydatnia piksele ekranu. Oczywiście nadaje to odpowiedniego charakteru, ale też grubą kreską oddziela świat analogii od cyfry.

Będę jeszcze robił odbitki 10x15… zakładam, że tu efekt może być zdecydowanie lepszy.

Wersja beta 1.0! Osiągnięta,…czas przejść do beta 2.0 i poprawy parametrów. ;-) 

image.jpg

Home made wkładka do Opemusa 6 tak, aby pomieścił iPhonea5S

image.jpg

Zdjecie pozytyw na iPhonie i pozytyw odbitka A4 (Iford RC Multi)

image.jpg

Odbitka A4, niestety przy dużym powiększeniu wychodzą piksele :)

image.jpg

Zdjecie zrobione w Akwarium Gdyńskim MIR. W PS na telefonie zrobiłem konwersje na pozytyw i wykonałem odbitek A4