iSyncFlash - czyli off Flash i iPhone :)

Zabrałem się za przetestowanie nowego (no może nie do końca nowego, ale mało popularnego) softu na iPhone'a napisanego przez Polską firmę - iSyncFlash.  

Krótko mówiąc z braku aparatu cyfrowego, szukałem rozwiązania jak bardziej skorzystać z 8Mpixeli iPhonea. Sam aparat bardzo dobrze sobie radzi, co do tego nie ma wątpliwości, ale..... albo niewygodnie się go trzyma, albo siła flasha/LED jest za mała. O ile gripp już znalazłem :) to zastanawiałem się w jaki sposób zsynchronizować iPhonea i zewnętrzną lampę błyskową (flash Nikon SB-28, lub flas studyjny 1200W). Niestety/stety nie ma dostępnych na rynku rozwiązań typu "flash trigger". Co prawda kilku producentów lamp studyjnych (pro) mają soft na iPhone'a do sterowania oświetleniem, ale dotyczy to tylko ich własnych rozwiązań. 

O ile nad rozwiązaniami sprzętowymi trwają prace, o tyle soft/aplikacje zaczynają pojawiać się jak grzyby po deszczu. 

Tak właśnie trafiłem na program iSyncFlash, który współpracuje z lampami ale "od drugiej strony". Zasada działania jest prosta. Wyzwalamy flash z pilota (test) a wtedy iPhone reaguje na zasadzie fotoceli. Synchronizacja jest praktycznie natychmiastowa, natomiast warto przeprowadzić kilka prób bo telefon (układ optyczny) ma skłonności do prześwietleń. Już niedługo wrzucę kilka zdjęć wykonanych w tej technice :) 

Link do strony producenta:

http://www.kosmodromstudio.com/isyncflash/