3D Printed Pinhole Camera!

Wiedziałem, że to kiedyś nastąpi. Wiele osób komentowało, że idea drukarek 3D nie przyjmie się szybko w domach,... no bo co tu można użytecznego wydrukować, a to nietrwałe, a to nowe, a to drogie. Tymczasem jak grzyby po deszczu pojawiają się fora gdzie zapaleńcy wymieniają między sobą gotowe projekty przedmiotów, które umilą nasze codzienne życie, zajęcia.

Oczywiście odbiega od tych standardów kilka miesięcy temu pierwszy wydrukowany pistolet 3D, który zapewne będzie zmorą służb celnych na lotniskach. 

http://www.infowars.com/3d-printed-rifle-2-0-successfully-fires-14-shots/

 

To na co dzisiaj się natknąłem dotyczy fotografii.  

Niejaki "shelm" opublikował na łamach serwisu http://www.thingiverse.com/thing:143882 

schemat przygotowanej przez siebie i wydrukowanej kamery otworkowej 4x5" :) Autor nie dość, że pokazał, że takie projekty są możliwe to jeszcze zamiećił przykładowe zdjęcia. Najciekawsze jednak jest to, że taki aparat a dokładniej jego schemat, możemy pobrać w postaci gotowych plików zgodnych z CAD i wydrukować sobie - pod warunkiem, że mamy drukarkę 3D :) (Ceny w PL od 2 -6 tyś PLN) 

Ja się zakręciłem :) i już mi chodzi taki projekt po głowie >:) 

Linki do zdjęć:  

http://www.flickr.com/photos/theschlem/sets/72157635388826290/

http://www.flickr.com/photos/theschlem/sets/72157635189094287/

i jeszcze adres firm, która wydrukuje nam za około 200euro taki aparat :)  

https://www.shapeways.com/model/1327840/pinh5ad-the-3d-printed-4x5-pinhole-camera.html?li=shop-results&materialId=25

Celowo zamieszczam firmę nie z Polski - bo dzisiejszą wycenę (z gotowych plików) jaką otrzymałem od jednej lokalnej firmy trochę mnie zabiła. Za wykonanie wydruku, bez projektowania, z gotowych plików - firma zażyczyła sobie prawie 2,5 tyś PLN?!?!?!? Dla mnie chore, zakładając że droższy model drukarki można kupić za 6-7tyś PLN.