Aparat Kodak Autographic!

Uwielbiam nowe zabawki, tym bardziej jak zabawki te odbiegają od innych :). Taką właśnie rzeczą jest Aparat Kodak Autographic.  

Mniej więcej pod koniec 1900 roku Henry Jacques Galsman wynalazł i opatentował system umożliwiający podpisywanie, czy opisywanie zdjęć. System ten miał umożliwić autorom zdjęć dopełnić swoje działa krótkim komentarzem - czy to, aby opisać zdjęcie do celów informacyjnych np. fotografia architektury czy to zwyczajnie przelać swoje odczucia jeżeli fotografowany obiekt dla fotografa był czymś więcej niż tylko zwykłym kadrem.  

Ale co wspólnego ma Galsman i Kodak? Otóż właściciel Kodaka George Eastman kupił od Galsmana pomysł i prawa do niego za niebanalną jak na tamte czasy kwotę 300 tyś $. 

Tak oto w 1914 roku, Kodak wypuścił na rynek aparat Kodak Autographic. Załączone poniżej zdjęcia przedstawiają Autographica - aparat, instrukcję obsługi i sam najciekawszy element czyli rysik do opisywania zdjęć.  

Aparat pracował m.in. w formatach 6x6, 6x7, co było uzależnione tylko od popularyzacji danego formatu na rynku. Ważnym elementem był jeszcze specjalny papier/klisza, który zawierał na każdej klatce mały obszar z kalką umieszczoną pomiędzy materiałem światłoczułym a papierem.

Niestety aparat nie doczekał się takiej popularności jaką zakładała firma Kodak. Dlatego w 1932 roku aparat został wycofany z produkcji, mimo że wprowadzili do sprzedaży też specjalne upgrade'y do innych modeli tak, aby inni właściciele Kodaka mieli możliwość opisywać zwoje zdjęcia.  

Rozwiązanie nie do końca się przyjęło w latach trzydziestych, ale zapoczątkowało coś co można było zaobserwować przy narodzinach Polaroida. 

Najlepsze na koniec :)  

Na eBay'u jest wiele aukcji gdzie można kupić za niewielkie pieniądze działające model Kodaka Autographa (kompletne, działające, z rysikiem),...żeby tak ktoś jeszcze odtworzył specjalny do nich papier :)  

Może kiedyś opis jego przygotowania trafi bądź wycieknie do siedzi z zasobów Kodaka :)