Sergey Prokudin-Gorsky – ojciec kolorowej fotografii

Kiedy na przełomie XIX i XX wieku wielu fotografów walczyło i doskonaliło swoje umiejętności w fotografii czarno białej znalazł się ten pierwszy, który „zawstydził” resztę.

Mowa tu o Sergey’u Prokudin-Gorsky, rosyjskim pionierze fotografii kolorowej.

Dzięki niemu możemy m.in. zawdzięczamy też jedyną, znaną barwną fotografię Lwa Tołstoja. [http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:L.N.Tolstoy_Prokudin-Gorsky.jpg ]

 

Metoda Prokudin-Gorskiego była bardzo zbliżona do współczesnych HDR-ów. Prokudin-Gorsky wykonywał trzy ujęcia tego samego kadru, z zastosowaniem trzech różnych filtrów czerwone, zielonego, niebieskiego. Zdjęcia te później zamieniał na slajdy i wykonywał projekcję przy użyciu kolorowego oświetlenia – rekonstruując w tej sposób pierwowzór sceny/kadru. Oczywiście podobnie jak w przypadku HDR-ów, jeżeli przy poszczególnych naświetleniach występowały pewne odchylenia, poruszenia inaczej mówić kadr się zmieniał – powstawał efekt „ducha”. (znany m.in. ze zdjęć na długim czasie)

 

W 1948 roku, Biblioteka Kongresu USA odkupiła od rodziny Prokudin-Gorskiego 1902 fotografie. Cała, odrestaurowana kolekcja znajduje się pod tym adresem:

http://www.prokudin-gorsky.ru/