Leica III i flaga na Reichstagu

Od czasu mojego snu z Hitlerem w tle (cofnąłem się w czasie i byłem osobistym fotografem Hitlera od czasów dojścia do władzy do mniej więcej połowy wojny) wszystko co, co jakiś czas ujrzy światło dzienne z Leicą w tytule przykuwa moje spojrzenie. Tak też się stało i tym razem, ba! reakcja była nawet silniejsza, że wspomniana Leica III to bohater okresu II wojny światowej.

Wszyscy kojarzymy zdjęcie przedstawiające jak żołnierz ZSRR zawiesza flagę na zdobytym Reichstagu. Znamy to też z Czterech Pancernych :)

Za zdjęciem ikoną krył się 28 letni fotograf Yevgeni Khaldei wysłannik sowietskiej agencji TASS, którego marzeniem było zrobienie zdjęcia o takiej sile przekazu jak "Zawieszenie flagi na Iwo Jimie.

Dzisiaj aparat Leica III został przekazany na aukcję Bonhams, która będzie miała miejsce 30 listopada br. w Hong Kongu. Dom aukcyjny przewiduje, że aparat osiągnie cenę końcową w przedziale 390-580 K USD.

Poniżej zamieszczam zdjęcia przedstawiające wspomniany aparat i foto-ikonę dzięki której powstała. Nota bene - zdjęcie, które było skrupulatnie oceniane przez sowietską cenzurę doczekało się manipulacji - dym nad Berlinem został wzmocniony, dodając dramatyzmu, a żołnierzowi wieszającemu flagę wyretuszowano jedne "zdobyczny" zegarek, który miał na lewym ręku ;)