Polaroid Macro5SLR...całkiem nowy wymiar fotografii natychmiastowej

Do Arakiego nikt nie musi mnie przekonywać. Estetyka zdjęć, wielość tychże zdjęć, oraz różne nośniki (Araki pracuje zwykle na 5-6 aparatach) wszystko to do mnie w 100% trafia. Przez estetykę mam na myśli nie tylko związane Japonki, ciemne kadry Tokyo, ale także zmysłowe zdjęcia kwiatów, które mają kojarzyć się tylko z jednym. I o ile większość zdjęć wykonanych jest na tradycyjnym nośniku – firmie (bądź cyfrze) to kolekcje te wzbogacone są przez Polaroidy.

Jak sam Araki w wywiadzie powiedział -  często ładny kard chce trochę „ubrudzić” przez pokazanie go na innym nośniku (czytaj kliszy, cyfrze czy Polaroidzie) co sprawia, że inaczej na niego patrzymy a interpretacja nabiera nowego znaczenia.

Tak tez się dzieje za sprawą Polaroidów, które są nierozłącznym elementem jego sesji. Często przedstawiając akt, Araki tworzy dyptyk, którego właśnie Polaroidy są dopełnieniem. Przeglądając różne jego zdjęcia zawsze ciekawiło mnie, jakim aparatem je robił – czasami był to klasyczny SX-70, czasami jakiś zwykły Polaroid serii 600 – jednak dopiero po zdjęciach a’la „macro” zacząłem się zastanawiać, czym były zrobione.

Niestety nie doszedłem jeszcze do tego, ale zacząłem sam szukać modelu, który dawałby możliwość zdjęć macro i jednocześnie był Polaroidem. Tak Google doprowadziło mnie do olbrzyma o nazwie Polaroid Macro 5 SLR!

Jest to monstrum docelowo przeznaczone na rynek stomatologiczny, aby lekarz mógł stworzyć kartotekę pacjenta, dokładniej ujmując jego uzębienia.

Jak sama nazwa „macro” wskazuje aparat ten ma na celu robienie głównie zdjęć o odpowiednio 20 bądź 300 procentowym zbliżeniu! Znajdziemy tez wbudowane dwa flashe dające równomierne oświetlenie oraz dwa czujniki laserowe pozwalające dokładnie określić ostrość / odległość naszego obiektu.

 

Kilka informacji o specyfikacji aparatu.:

·         5 switchable lenses, for reproductions at 20%, 40%, 100%, 200% and 300%

·         Built-in electronic twin flash for even illumination at all reproduction scales

·         Fixed shutter speed of 1/50 sec.

·         Camera and flash powered by the filmpack, plus 4 AA batteries (not included)

·         Film type: Spectra (also by The Impossible Project)

 

Poniżej zamieszczam kilka przykładowych zdjęć zrobionych na „rozruszanie sprzętu”.

Kilka „nowych” pomysłów już mam ;) więc niedługo pojawią się nowe inspiracje ;)