Helmut Newton + Kalendarz Pirelli 2014!!! - mam i ja :)

Dzisiaj odebrałem coś, co poszerzy moje kolekcję związaną z Helmutem Newtonem a mianowicie - Kalendarz Pirelli 2014!!!

W 1964 roku Pirelli publikując swój pierwszy kalendarz na zawsze zmieniło postrzeganie jak fotografia mody może stać się nierozłącznym elementem w kampanii marketingowej. Nad kalendarzem pracowali i pracują nadal tylko nieliczni fotografowie, ci, których warsztat, estetyka pracy oraz „fotograficzny podpis”, współgra z jakością marki Pirelli.

Wspomniany kalendarz zawiera fotografie Newtona, które były przygotowane na potrzeby edycji rocznika 1986. Jednak do pierwotnej publikacji nie doszło. 

Założeniem od podstaw Pirelli było, aby prowadzone były dwie prace (przez niezależnych fotografów) jednocześnie a do publikacji miał być wybrany „ten lepszy”. Niestety osobiste problemy Newtona zmusiły go do zarzucenia projektu i przekazania kontynuacji jego asystentowi pod ścisłymi instrukcjami. W obawie m.in o te czynniki wybór publikacji padł na innego fotografa, Roberta Freemana a praca Newtona trafiła do archiwum firmy, w oczekiwaniu na odpowiednią okazję, by znaleźć się w centrum uwagi. 

28 lat później kalendarz Newtona wraca w swojej chwale. Złożyły się na to dwa czynniki - to, że lata 1986 i 2014 mają ten sam układ dni - oraz, że Pirelli w 2014 roku obchodzi 50 rocznicę swojej kampanii.

 W ten sposób Pirelli nie tylko celebrowało półwiecze obecności marki na innym polu niż high-endowa motoryzacja, ale także odwołali się do prac fotografa, który na stałe wpisał się w karty historii fotografii.

Kilka faktów na temat kalendarza:

  • Nie można go kupić. 
  • Każda edycja jest limitowana, a pierwszy numer otrzymuje angielska królowa.
  • W 2014 roku nie odbyła się żadna sesja zdjęciowa z udziałem czołowych modelek. 
  • Z okazji 50-lecia zdecydowano się wydać nieopublikowany wcześniej Kalendarz Pirelli 1986, który do tej pory był trzymany w tajemnicy w archiwach firmy.
  • Kalendarz Pirelli 2014, który przestrzega założeń pierwotnego projektu, także pod względem układu graficznego, to 12 czarno-białych doskonałych artystycznych zdjęć wraz z 29 ujęciami z planu zdjęciowego.
  • Kalendarz ma 50 x 70 cm. 30 stron (15 kart).

Poniżej zamieszam kilka ujęć, film o kalendarzu…. i wracam do jego oglądania.

Helmut Newton (R)