Work in progress.... czyli wołanie klisz 120 samemu!

Stało się.... O ile wywoływanie klisz 4x5", 8x10" musiałem robić sam z racji kosztów to mniejsze formaty (35mm, 120) oddawałem do labów. Za labami przemawiała szybkość – bo czas wołania to tylko jedna godzina – jednak jak zawsze coś za coś. Laby mają to do siebie, że chemia jest zmieniana z konieczności a nie z powodu utrzymania jakości. Dwa – jest to proces automatyczny nie ręczny co oznacza, że zdajemy się na pracę automatu a nie na nasze wymagania/oczekiwania.

Kolejna sprawa, jak już chciałem przejść na wołanie ręczne w labie, to tu pojawiał się wydłużony czas - średnio 3-4 dni robocze no i cena nie mała. O ile przy jednej dwóch rolkach nie ma to znaczenia – to jak pojawia się ich 6-8 sztuk cena zaczyna być wysoka a znowu czas oczekiwania wcale się nie skraca.

Po ostatnich perypetiach, gdzie oddane filmy leżały 3 dni i były robione dopiero ostatniego dnia powiedziałem sobie dość. Trzeba się nauczyć samemu wołać te formaty.

Tak tez się stało. Koreks był, chemia też, musiałem tylko uzupełnić zapas szpul do zakładania filmów.

Początkowo „na sucho” ćwiczyłem nawijanie klisz na rolki, ale przypomniałem sobie, że przecież mam cienię z podglądem na żywo! Problem nawijania klisz rozwiązany ;)

Gdy klisze miałem załadowane przyszedł czas wołania. Oczywiście po co sobie ułatwiać jak można dodawać adrenaliny? W tym przypadku nie zastosowałem normalnego wywoływacza a tylko taki bardzo skoncentrowany. Wybór padł na Foma Fomadon R09 (odpowiednik Rodinala), z rozcieńczeniem 1 do 25, przy 20 stopniach. Chemia została odmierzona precyzyjnie (do mililitra)  i zaczęło się!

Cały proces przeprowadziłem w Jobo Processor, na koreksach Jobo. Z grubsza po 26 minutach uzyskałem poniższy efekt. Z klisz jestem zadowolony bardzo, bo się udało, bo miałem wpływ na proces, bo zrobiłem to sam, bo koszt wołania zmniejszyłem do minimum. :-D

Teraz trzeba tylko znaleźć lepszą hurtownię klisz ;)  i samowystarczalność na całego.

Pozostało tylko zrobienie skanów i wrzucenie dla Was na stronę. 

image.jpg